Form ve Dilekçe Örnekleri

Etiyopya vize başvuru formu

Etiyopya vizesi başvuru formu, Etiyopya Büyükelçiliği tarafından hazırlanmış resmi bir belgedir. Vize başvuru formu olmadan yapılan başvurular Etiyopya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Vize başvuru formunun eksiksiz ve dikkatli şekilde doldurulması gerekir.Vize başvuru formu İngilizce olarak hazırlanmıştır, fakat İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilmektedir. Başvuru formu, Etiyopya vize işlemlerinde en temel evrakların başında gelir. Etiyopya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır.  Etiyopya vize başvuru formuna ve dilekçe örneklerine sayfamızın sol panelinden PDF formatında ulaşabilirsiniz. Başvuru formunun çıktısını alarak doldurabilirsiniz. Vize başvuru formunu doldururken ihtiyacınız halinde, Euroasia GVS Afrika departmanı yetkilimizden destek talebinde bulunabilirsiniz.  

Etiyopya Vizesi Başvuru Formları

Etiyopya vize başvuru formu tek sayfadan ve 13 sorudan oluşmaktadır. 11. ve 12. sorular başvuru sahibinin seyahat amacına ilişkin sorulardır. Başvuru sahibi seyahat nedenini detaylı olarak açıklamalıdır. Etiyopya için turistik ve ticari amaçlı ziyaretler yapılabilmektedir. Turistik amaçlı ziyaretlerde seyahat süresi ve konaklanmanın yapılacağı yer bilgisi yazılmalı, tur ile seyahat ediliyorsa tur şirketi bilgileri yer almalıdır. Etiyopya haricinde başka ülkelere de seyahat planlanıyorsa ilgili bölüme, tüm seyahat planını, seyahat tarihleri, ulaşım araçları ve otel bilgileri yazılmalıdır.   

Ticari amaçlı seyahatlerde Etiyopya’da ticari faaliyet gösteren şirkete ait bilgiler, şirketin adresi, iletişim bilgileri, şirketin çalışma alanı ve seyahat nedeninin detayları açıklanmalıdır. Başvuru sahibi fuara veya ticari bir etkinliğe katılmayı planlıyorsa etkinlik adresi, tarihi ve kapsamına detaylı olarak yer verilmelidir.   Başvuru sahibi vize formunu şahsen imzalamalı ve ıslak imzalı belgenin aslını beyan etmelidir.

Etiyopya vizesi başvuru formunda beyan edilen bilgiler, beyan edilecek diğer belgelerle tutarlılık arz etmelidir. Örneği ticari seyahatlerde, davetiyede belirtilen süreyle vize başvuru formunda belirtilen süre aynı olmalıdır.

Etiyopya vize başvuru formuna atacağınız imza ile vize işlemlerinde kullanacağınız pasaportunuzda bulunan imzanın aynı olmasına dikkat ediniz.

Etiyopya Vizesi Başvuru Dilekçeleri

Etiyopya vizesi başvuru dilekçesi, başvuru sahibinin Türkiye’de bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına Etiyopya Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Belge kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalıdır. Dilekçede başvuru sahibinin şirkete giriş tarihi ve şirkette izinli olduğu tarihler yer almalıdır. İş yeri dilekçesi ile vize başvuru dilekçesi ayrı belgelerdir. Dilekçeyi iş yeri yetkilisi şahsen imzalamalıdır. Ticari başvurularda masraf Türkiye’deki şirket tarafından karşılanacaksa bu bilgiye de mutlaka yer verilmelidir.

Başvuru sahibi ücretli çalışan ise; iş yeri izin dilekçesinin ibrazı zorunludur, iş yeri izin dilekçesine ek olarak şahsen de konsolosluğa hitaben, seyahat detaylarını içerir dilekçe yazabilir.

Emekliler, freelance çalışan ise; vize başvuru dilekçelerini şahsen yazabilirken; sponsor referansıyla başvuru yapacak olanlar (ev hanımları, öğrenciler, çalışmayanlar…), sponsordan dilekçe temin etmelidirler. Sponsor yazacağı dilekçeye gelir belgelerinin orijinallerini eklemelidir. Sponsorun yazacağı dilekçede başvuru sahibi ile akrabalık derecesi de belirtilmelidir.