Etiyopya Konsolosluğu

Etiyopya Konsolosluğu
 

Etiyopya Büyükelçiliği ve Etiyopya Fahri Konsoloslukları, Etiyopya vizesi işlemleri için başvuruları kabul etmektedir.  Fahri Konsoloslukların Etiyopya vize işlemleri hakkında karar verme yetkisi bulunmamaktadır. 
Etiyopya vize işlemleri hakkında karar verme yetkisi Etiyopya Ankara Büyükelçiliğine aittir. 

Etiyopya Fahri Konsoloslukları yalnızca vize süreçleri ile değil, Türkiye ve Etiyopya arasında bulunan ticari faaliyetleri daha da başarılı hale getirme ile de ilgilenirler.

Etiyopya’ya gerçekleştireceğiniz seyahatlerde elçiliğin belirlediği vize başvuru koşullarını eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekmektedir. Etiyopya için kapı vize uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle Umumi, Hususi, Hizmet pasaport hamillerinin Türkiye’den vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye yapacakları kısa süreli seyahatlerde vizeden muaftırlar. Geçerli pasaportlarıyla ülkeye seyahat edebilirler. Etiyopya Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı ülkeye ticari veya turistik amaçlı seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların, ülkeye yapacakları seyahatlerde vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisine sahip tek mercidir.

Büyükelçilik, vize işlemlerinin yanı sıra pasaport çıkartma, pasaport yenileme, pasaport süresini uzatma, tasdik işlemleri, doğum, ölüm, evlat edinme, evlilik, boşanma gibi işlemlerinin yürütülmesi, yetkili makamlara bildirilmesi, Türkiye’de yaşayan Portekiz vatandaşlarına acil durumlarda destek sağlanması, hukuki meselelerde yasaların işleyişinin takip edilmesi, yabancıların vize işlemleri, oturma ve çalışma izinlerinin verilmesi gibi görevleri de bulunmaktadır.

Etiyopya Cumhuriyeti’nin Ankara’da büyükelçiliği; İstanbul, Bursa, Antalya, Adana, Tekirdağ, Mersin, Konya’da fahri konsoloslukları bulunmaktadır. Fahri konsoloslukların vize verme ve pasaport işlemlerini yürütme yetkisi yoktur. Ancak Türkiye’de yaşayan Portekiz vatandaşları ikamet ettikleri bölgeye en yakın fahri konsolosluktan danışmanlık hizmeti alabilirler.   

Etiyopya Konsolosluğu Ankara’nın telefonu, adresi, e-mail adresi, haritadaki yeri, 2018 yılı resmi tatil günleri hakkında detaylı bilgiyi Etiyopya Ankara Büyükelçiliği sayfamızda bulabilirsiniz.  

Etiyopya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Vize başvurularınızı randevu alarak direkt olarak elçiliğe yapabileceğiniz gibi, Etiyopya vize başvurularını kabul eden seyahat acentelerine de yapabilirsiniz. Etiyopya fahri konsoloslukları vize başvurunuzu kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisine haiz değildir. Yalnızca Etiyopya Büyükelçiliği vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme yetkisine sahiptir.  

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği, Etiyopya İstanbul Fahri Konsolosluğu, Bursa Fahri Konsolosluğu, Adana Fahri Konsolosluğu, Antalya Fahri Konsolosluğu, Mersin Fahri Konsolosluğu, Konya Fahri Konsolosluğu’nun iletişim bilgilerini ilgili sayfalarda görüntüleyebilirsiniz.

Sitemizde fahri konsoloslukların adresleri, telefonları, faks numaraları, çalışma saatleri, tatil günleri ve haritadaki yerleri mevcuttur. Konsolosluk sayfalarımıza tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Fahri konsolosluklar vize danışmanlık hizmeti verebilirler ancak vize başvurularını değerlendirme ve onaylama yetkisi yoktur. Vize başvurularını değerlendirme ve onaylama yetkisi sadece Etiyopya Ankara Büyükelçiliğindedir. Türkiye’de yaşayan Etiyopya vatandaşları konsultasyon hizmetini Etiyopya Büyükelçiliğinden alabilirsiniz.   

Etiyopya Konsolosluğu Vize Harç Ücreti

2018 yılına ait Etiyopya vize ücreti seyahat amacınıza göre ve planladığınız seyahat süresine göre değişmektedir.  Etiyopya vize ücret bilgisini yetkilimizden bilgi e-maili olarak talep edebilirsiniz.

Etiyopya Büyükelçiliği, şahsen yapılan vize başvurularında bankaya fazla yatırılan ücretlerin iadesini yapmamaktadır.

Pasaport sahibi vize başvurusu yapmaktan vazgeçerse elçilik tarafından ücret iadesi yapılmamaktadır. Yatırılan ücret 6 ay içerisinde kullanılabilmektedir.

Etiyopya Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Etiyopya Konsolosluğu Ankara, vize başvurularını her gün saat 11:00’e kadar kabul etmektedir. Pasaportların teslimi de 11:00’e kadar yapılmaktadır.

Etiyopya Konsolosluğu Vize Başvurusundan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Umumi, Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri geçerli bir Etiyopya vizeleri olmaksızın ülke topraklarına giriş yapamazlar.

 

  • Ticari vize başvurularında, başvuru dosyası Etiyopya Büyükelçiliğine teslim edildikten sonra elçilik görevlileri tarafından Etiyopya Göçmenlik Bürosu’na iletilir. Göçmenlik Bürosu’nun onayı alındıktan sonra Etiyopya Büyükelçiliği başvuru dosyasını işleme almaktadır.  

 

  • Etiyopya Büyükelçiliği, vizeleri ileri bir tarihten başlatmamaktadır. Vize işlemleri sonuçlanır sonuçlanmaz vizenin geçerliliği başlamaktadır. Seyahat tarihlerinizi bu bilgileri göz önünde bulundurarak belirlemenizi tavsiye ederiz. 
  • Vize başvurunuzu Etiyopya Büyükelçiliğine şahsen başvuru yaparak tamamlayabilirsiniz. Şahsen başvurularda randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihi büyükelçiliğin yoğunluğuna bağlı olarak belirlenmektedir. Şahsen başvuru yapacaksanız başvurunuzu bu bilgileri göz önüne alarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
     
  • Vize başvuru ve konsolosluk işlemlerinizde 2018 yılına ait büyükelçilik resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 

  • Etiyopya vize başvurularınızı seyahatinizden 15 gün önce tamamlamanızı tavsiye ederiz.

 

  • Etiyopya Büyükelçiliği tüm Türkiye’den yapılan vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahiptir.