Etiyopya Vizesi İşlemleri

Etiyopya vize çeşitleri

Etiyopya Vize İşlemleri Hakkında Detaylı Bilgi

Etiyopya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Etiyopya vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşları için kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır.  

Etiyopya Konsolosluklarının bölge ayrımı yoktur. Etiyopya vize başvurunuzdan önce turistik, ticari vize başvuru evraklarını eksiksiz olarak hazırlayarak vize servisimize iletmeniz gerekmektedir. Kategori başlıklarının altında detaylı evrak listelerini görüntüleyebilirsiniz.

Sayfamızın devamında Etiyopya vize türleri, başvuru süreci, vize ücreti ve vize sonuçlanma süreleri hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. Etiyopya vize işlemlerinizde tüm prosedürleri sizin adınıza tamamlamakta ve takibini yapmaktayız. Vize işlemleriniz hakkında detaylı bilgi ve destek talebiniz için help@eagvs.com mail adresimiz üzerinden iletebilirsiniz.

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri Etiyopya vize işlemlerine tabidir. Ancak Etiyopya Büyükelçiliğinin ve konsolosluğunun bölge ayrımı bulunmamaktadır. Bu nedenle başvuru sahibinin, başvuru gününde şahsen bulunmasına gerek yoktur. Türkiye’nin her bölgesinden yapılan vize başvurularını kabul etmekte ve işlem takibini yapmaktayız.  

Etiyopya Vize Başvuru Adımları

  • Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Etiyopya vize işlemlerinizin ilk adımını seyahat amacınıza göre değişen vize kategorileri için talep edilen evrakları eksiksiz olarak temin etmek oluşturmaktadır. Vize başvurusu için gerekli evrakların başında, Etiyopya vizesi başvuru formu ve vize başvuru dilekçesi gelmektedir. Dilekçe Türkiye’de bağlı bulunulan şirketin antetli kağıdına, şirket yetkilisi tarafında, İngilizce olarak yazılmalıdır. Emeklililer, Freelance çalışanlar vize başvuru dilekçelerini şahsen yazmalıdırlar. Çalışanlar, iş yerinin antetli kağıdına yazılacak dilekçenin haricinde, şahsen de seyahat amacını ve tarihlerini içerir dilekçe yazabilirler.

Etiyopya vize başvuru formu, kategori ayrımı olmaksızın ibrazı zorunlu olan evrakların başında gelmektedir. Vize başvuru formu, Etiyopya diplomatik otoriteleri tarafından hazırlanmış resmi bir belgedir. Form tek sayfadan oluşmakta ve İngilizce, Türkçe olarak doldurulabilmektedir. Etiyopya vize başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır.  Etiyopya vize başvuru formuna ve dilekçe örneklerine “Form&Dilekçe Örnekleri” sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Başvuru formunun çıktısını alarak doldurabilirsiniz. Evrakları doldurma ve temin etme sürecinizde, ihtiyacınız halinde Euroasia GVS Afrika departmanı yetkilimizden destek talebinde bulunabilirsiniz.  

  • Evrakların Hazırlanması

Etiyopya vize başvuru sürecinizde talep edilen evraklar, seyahat amacınıza ve mesleksel durumunuza göre değişmektedir. Turistik ve ticari vize kategorileri için gerekli evrakları, evrak açıklamalarını dikkate olarak hazırlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde Etiyopya Konsolosluğu tarafından başvurunuz işleme alınmayacaktır. Ticari vize başvurularında davetiye zorunlu belgedir. Davetiye, Etiyopya’da faaliyet gösteren şirketten temin edilmelidir.  Kişisel durumunuza göre (ücretli çalışan, kamu kurumu çalışanı, iş sahibi, freelance çalışan, avukat, doktor, mühendis, emekli, ev hanımı, 18 yaşını doldurmamış olanlar, öğrenciler…) evrak listeleri farklılaşacaktır. Kişisel durumunuzu yetkilimize açıklayarak size özel evrak listesini ve vize başvuru ücret bilgisini içerir e-mail talebinde bulunabilirsiniz.

  • Evrakların Vize Servisimize İletilmesi

Evraklarınızı, evrak açıklamalarını gözeterek hazırladıktan sonra ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın vize servisimize iletebilirsiniz. Evraklarınızı şahsen ofisimizi ziyaret ederek teslim edebilir veya kargo ile gönderebilirsiniz. Kargo ile gönderilen evraklarınızı teslim aldıktan sonra kontrolünü sağlamakta ve sizi bilgilendirmekteyiz. Eksik evrak bulunmuyorsa ve evraklarınız formata uygun olarak hazırlanmışsa başvurunuzu vakit kaybetmeden yapmaktayız.

  • İşlemler Sonuçlandığında Pasaportun Teslim Edilmesi

Vize başvuru sürecinizi sizin adınıza takip etmekte, işlemleriniz sonuçlandığında pasaportunuzu konsolosluk ilgili biriminden teslim alarak, belirtmiş olduğunuz adresinize kargo ile göndermekteyiz. Ofisimizi ziyaret ederek de pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Etiyopya Vize Çeşitleri ve Amaçları

  • Süresine Göre Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık olarak verilebilmektedir. Ancak ilk kez Etiyopya vizesi başvurusunda bulunanlara genellikle 1 aylık vize çıkmaktadır. Bu durumun istisnaları mevcuttur. Vize süresini belirme yetkisi tamamen Etiyopya Büyükelçiliğine ve Etiyopya Konsolosluğuna aittir.

Başvuru sahibinin daha önce alınmış Etiyopya vizesi varsa; vize 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık olarak onaylanabilir. Daha önce bir veya birden fazla Etiyopya vizesi alanların, güncel vize başvurularının uzun süreli olarak onaylanacağını garantileyen hiçbir yönerge bulunmamaktadır. Etiyopya vizelerini onaylama ve vize sürelerini belirleme yetkisi tamamen konsolosluklara aittir.

(!) Etiyopya vizelerinin geçerlilik süresi, işlemler sonuçlandığında başlamaktadır. Bu nedenle seyahat tarihi ve vize başvuruları bu bilgiler göz önünde bulundurularak tamamlanmalıdır.

  • Seyahat Amacına Göre Etiyopya Vizesi

Turistik Vize

Turist vizesi, Etiyopya’ya kültürel gezi ve tatil amaçlı yapılan seyahatlerin tümünü kapsamaktadır. Turistik vize başvuruları ortalama olarak 4-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Etiyopya turist vizesinin geçerlilik süresi başvuru işlemleri konsolosluk tarafından sonuçlanır sonuçlanmaz başlamaktadır. Seyahat organizasyonunuzu bu bilgiyi göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Ticari Vize

Etiyopya ticari vizesi için hazırlanan evraklar konsolosluk bünyesine iletildikten sonra Etiyopya Göçmenlik Bürosu tarafından incelenmektedir. Etiyopya Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanırsa başvuru konsolosluk tarafından işleme alınmaktadır. Ticari vize başvurularında davetiye zorunlu belgedir. Davetiyenin orijinalinin temin edilmesi gerekmektedir. Türkiye’de bağlı çalışılan şirketin antetli kağıdına, şirket yetkilisi tarafından, iş seyahatinin kapsamını içerir başvuru dilekçesi temin edilmelidir. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir. Etiyopya vize başvuruları ortalama olarak 4-7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Vizenin geçerlilik süresi ise konsolosluk tarafından işlemlerin sonuçlandığı günden başlatılmaktadır.

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya vize ücreti başvuru sahibinin planladığı seyahat amacına, seyahatin süresine, sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kısa süreli vize başvuru ücreti ile uzun süreli vize başvuru ücreti farklıdır. Uzun süreli vize başvuru evrakları ve ücret bilgisini direkt olarak Etiyopya Büyükelçiliği ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Ülkeye yapacağınız kısa süreli seyahatlerinizde vize başvurunuzu vize servisimiz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Vize ücreti; Etiyopya Konsolosluğu harcı ve vize servisimiz hizmet bedelinden oluşmaktadır. Başvuru sürecinde sizin adınıza temin ettiğimiz belgelerden (seyahat sağlık sigortası, uçak, otel rezervasyonu vb.) hiçbir ek ücret talep edilmeyecektir.

Etiyopya Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

--Etiyopya vize işlemleri sonuçlandığında, onaylanan vizenin süresi pasaportun işlemden çıktığı tarihten başlar.

--Etiyopya için geçerli bir vizeniz varsa ve yeniden başvuruda bulunacaksanız yeni vizenin, eski vizenin geçerlilik süresi bitmeden verilmeyeceğini hatırlatırız.

--Beyan ettiğiniz otel ve uçak rezervasyonlarınıza göre ileri tarihli bir vize verilmemektedir.

--Etiyopya vize süresini belirlemek tamamen Etiyopya diplomatik temsilciliklerine aittir.

 

Seyahat amacınıza göre başvuru türünüzü belirledikten sonra help@eagvs.com mail adresimiz üzerinden veya destek hattımızdan bize ulaşarak detaylı bilgi talebinde bulunabilir, 2018 yılına ait vize ücretini öğrenebilirsiniz. Etiyopya vize başvurularınızda şahsen bulunmanıza gerek yoktur, Türkiye’nin hangi bölgesinde ikamet ederseniz edin vize başvurunuzu vize servisimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra işlemlerinizin takibini yapmakta ve işlemleriniz sonuçlandığında pasaportunuzu belirttiğiniz ev veya iş adresine kargo ile göndermekteyiz.