Etiyopya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya Büyükelçiliği, Etiyopya’ya ticari faaliyette bulunmak ve iş amaçlı kısa süreli seyahat etmeyi planlayan işverenleri ve çalışanları, ticari/iş vizesi işlemlerine tabi tutmaktadır. Ticari vize talebinde bulunan kişinin seyahatinin mesleki gerekliliği hem Türkiye’de bağlı bulunduğu şirket hem de Etiyopya’dan davetiye gönderen şirket tarafından konfirme edilmiş bir iş organizasyonuna dahil olmak veya katkı sağlamak için ülkeye kısa süreli seyahat planlayanların başvurması gereken vize tipidir. Ticari vize talebinde bulunan kişinin mesleki durumuna göre hazırlaması talep edilen, sahibi veya çalışanı olduğu şirket bilgilerini içeren ek evraklar mevcuttur.

(!) Ticari vize başvuruları elçiliğe iletildikten sonra Etiyopya Göçmenlik Bürosu tarafından incelenmekte, Göçmenlik Bürosu başvuruyu kabul ederse, elçilik tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Göçmenlik Bürosu onayı olmadan elçilik başvuruyu incelemeye almamaktadır.

(!) Etiyopya vizesi pasaportunuzun konsolosluk tarafından işlemden çıkarıldığı tarihten başlatılır. Elçilik, uçak ya da otel rezervasyon tarihlerine göre ileri tarihli vize vermemektedir. Vizeniz seyahat tarihleriniz referans alınarak düzenlenmeyeceği için seyahat tarihlerinizi vize başvuru tarihinize göre planlamanızı tavsiye ederiz.

Destek hattımıza bağlanarak veya help@eagvs.com mail adresimiz üzerinden bizimle iletişim kurmanız halinde yetkilimiz güncel evrak listesini ve vize ücret bilgisini içerir e-maili tarafınıza göndermektedir. Vize başvuru dosyanızı Ankara Etiyopya Büyükelçiliğine iletmekteyiz. Başvurunuz sonuçlandığında pasaportunuzu Etiyopya Büyükelçiliği Konsolosluk  Bölümü’nden teslim alarak belirtmiş olduğunuz ev veya iş adresinize göndermekteyiz. Bu nedenle Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin başvurunuzu, ikamet bölgenize en yakın vize servisimiz aracılığıyla gerçekleştirebilir veya evraklarınızı kargo ile ofisimize gönderebilirsiniz.

Etiyopya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya ticari vizesi için gerekli evraklar son 3 ay içerisinde temin edilmiş olmalıdır. Ticari Vize başvurularınız için vize servisimize ulaştırılması gereken evrakları ve evrak açıklamalarını sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

1. Pasaport

Pasaport, seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği sahip olmalıdır. Pasaportun aslına ek olarak pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi eklenmelidir. Başvuru sahibi daha önce Etiyopya’ya seyahat etmişse son 3 yıl içinde aldığı Etiyopya vizesinin fotokopisini de eklemelidir.

2. 2 Adet Biyometrik  Fotoğraf

4.5x6 cm  boyutlarında, arka beyaz fonlu, güncel, 2 adet fotoğraf

Pasaporta ek olarak kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın ve varsa son 3 yıl içinde alınmış Etiyopya vizesinin fotokopisi sunulmalıdır.

3- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın arkalı-önlü, okunaklı fotokopisi

4- Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya vizesi başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Etiyopya vizesi başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etiyopya vize başvuru formuna buradan ulaşabilir, formu PDF formatında indirerek, doldurabilirsiniz.

5- Vize Başvuru Dilekçesi

Vize başvuru dilekçesi şirketin antetli kağıdına,  Etiyopya Büyükelçiliğine hitaben, şirket yetkilisi tarafından, İngilizce olarak yazılmalıdır. Kaşeli, imzalı, orijinal belge sunulmalıdır. Vize başvuru dilekçesi başvuru sahibi tarafından şahsen yazılmalı ve imzalanmalıdır. Seyahat masrafları şirket tarafından karşılanacaksa belirtilmelidir.  Dilekçede seyahatin amacı, ticari etkinliğin kapsamı ve başvuru sahibinin şirkette izinli olduğu tarihler belirtilmelidir.

6- Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu

Etiyopya’ya gidiş-dönüş uçak bileti veya rezervasyonunuzu sunmalısınız. Afrika departman yetkililerimiz sizin adınıza uçak bileti rezervasyonunuzu yapmaktadır.

7- Otel Konfirmasyon Belgesi (Hotel Voucher)

Başvurularda otel tarafından hazırlanmış, onay belgesi sunulmalıdır. Online olarak yapılmış rezervasyon dokümanları kabul edilmemektedir.  Otel Konfirmasyon belgesi (Hotel Voucher) konaklama yapılacak otelden kaşe ve imzalı belge temin edilmelidir. Online yapılan rezervasyon belgeleri kabul edilmemektedir. Elçilik otelden onaylı belge talep etmektedir. Talebiniz halinde Afrika departmanı yetkililerimiz sizin adınıza otel konfirmasyon belgesini temin etmektedir.

8- Davetiyenin Orijinali

Etiyopya’da iş ilişkisi içinde bulunduğunuz firmadan gönderilecek davetiyenin orijinali sunulmalıdır. Mail, fax ile gönderilmiş belgeler kabul edilmemektedir. Davetiye içeriğinin ve formatının nasıl olması gerektiği konusunda detaylı bilgiyi yetkilimizden alabilirsiniz.

Etiyopya Vize Başvurunuzdan Önce Bilmeniz Gerekenler

*Ticari vize başvurularınızda işlemlerinizi şahsen yürütmeyi planlıyorsanız talep edilen vize süresine göre konsolosluk hesabına konsolosluk harç ücretini yatırmaya dikkat ediniz. Elçilik eksik yatırılan ücretler ile yapılan başvuruyu işleme almamakta, fazla yatırılan ücretlerin iadesini yapmamaktadır. İşlemlerinizi şahsen yapacaksanız başvurunuzdan önce yatırmanız gereken ücreti elçilik nezdinden teyit etmenizi tavsiye ederiz.

*Ticari vize başvurularınızda işlemlerinizi şahsen yürütmeyi ve evraklarınızı posta ile elçiliğe şahsen göndermeyi planlıyorsanız, elçiliğin eksik ve hatalı evrak bulunan başvuru dosyalarını işleme almadan ve bilgilendirme yapmadan evrakları adrese geri yolladığını hatırlatırız, evraklarınızı özenle tamamlamanızı tavsiye ederiz.

*Etiyopya ticari vize başvuruları ortalama olarak 4-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Postada yaşanan aksamalara bağlı olarak bu süre 1-2 gün uzayabilmektedir.

*Yalnızca Umumi (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil, Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri de Etiyopya vizesine tabidirler. Yalnızca Diplomatik pasaport sahipleri yapacakları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

*Etiyopya vizeleri dilekçede belirtilen seyahat tarihlerine ve belirtilen otel rezervasyon tarihlerine göre verilmemektedir. Başvuru işlemden çıktığında, vizenizin geçerliliği başlar.

*Başvuru sahibi ilk kez Etiyopya vizesine başvuruyorsa, vize istisnai durumlar dışında, tek girişli ve genellikle 1 aylık olarak onaylanmaktadır. Başvuru sahibinin daha önce aldığı Etiyopya vizeleri bulunuyorsa, vize 3-6 aylık veya 1 yıllık ve çok girişli olarak onaylanabilir. Ancak vize süresini belirleme yetkisi tamamen elçilik konsolosluk bölümüne aittir.

*Vize süresi sonlandığı halde ülke topraklarını terk etmemiş olanlara para cezası uygulanır. Vizesiz 14 günden fazla ülkede kalanlara hukuki işlem başlatılabilir.

* “Hotel voucher” belgesine dikkat edilmesi gerekir. İnternet üzerinden yapılan rezervasyonlar kabul edilmemektedir. Etiyopya’daki otelden kaşeli belge temin edilmelidir. “Hotel voucher” (otel konfirmasyon) belgesi olmaksızın başvurular işleme alınmamaktadır. Talebiniz halinde onay belgenizi, hizmet bedelilimiz dahilinde temin etmekteyiz.

Güncel bilgi ve vize başvuru talebiniz için destek hattımıza bağlanabilir veya talebinizi help@eagvs.com mail adresimize iletebilirsiniz.