Etiyopya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya Turistik Vize başvurusu için ülkeye turistik amaçlı, bir tura katılarak veya bireysel olarak seyahat etmek isteyenTürkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye ikamet izni sahibi yabancı ülke vatandaşlarının başvurması gereken vize türüdür.

Mail adresimiz (help@eagvs.com) üzerinden veya destek hattımıza bağlanarak bizimle iletişim kurmanız halinde yetkilimiz güncel evrak listesini ve Etiyopya vize ücret bilgisini içerir e-maili tarafınıza iletecektir.  Etiyopya vize başvurularınızda şahsen elçiliğe gelmenize gerek yoktur. Gerekli evrakları ofisimize iletmeniz halinde, evraklarınızın kontrolünü sağlamakta ve vize başvurunuzu tamamlamaktayız.

Afrika departman yetkilimiz size hazırlamanız gereken evrakların listesini mail olarak göndermekte, evraklarınızı hazırlayıp kargo ile gönderdiğiniz takdirde şahsen başvuru birimine gelmenize gerek kalmadan başvurunuzu gerçekleştirmekte; vizeniz çıktığında ise pasaportunuzu adresinize göndermektedir.

(!) Etiyopya turist vizesi çoğunlukla tek girişli ve 1 aylık olarak onaylanmaktadır.

(!) Etiyopya vizesi pasaportun işlemden çıktığı tarihten başlatılır. Elçilik ileri bir tarihe vize vermemektedir. Vizeniz seyahat tarihleriniz referans alınarak düzenlenmeyeceği için seyahat tarihlerinizi vize başvuru tarihinize göre organize etmenizi tavsiye ederiz.

Etiyopya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya turist vizesi için gerekli evraklar son 3 ay içerisinde temin edilmiş olmalıdır. Resmi kurumlardan, bankadan alınacak evraklar ve rezervasyon belgeleri başvuru sahibinin adına düzenlenmiş olmalıdır. Etiyopya Turistik Vize başvuruları için Tarafımıza ulaştırılması gereken evrakları aşağıda bulabilirsiniz.

1. Pasaport

Pasaportun seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Pasaportun aslına ek olarak pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi eklenmelidir. Başvuru sahibi daha önce Etiyopya’ya seyahat etmişse son 3 yıl içinde aldığı Etiyopya vizesinin fotokopisini de ekleyebilir.

2. Etiyopya Vizesi Başvuru Formu

Etiyopya vizesi başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Etiyopya vizesi başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

3. Vize başvuru dilekçesi

Etiyopya vize başvuru dilekçesi başvuru sahibi tarafından şahsen yazılmalı ve imzalanmalıdır. Seyahat masrafları sponsor tarafından karşılanacaksa sponsora ait bilgilere yer verilmelidir.  Dilekçede seyahatin amacı (turistik, ticari) ve seyahat tarihleri de mutlaka belirtilmelidir.

4. Uçak Rezervasyonları

Etiyopya’ya yapacağınız seyahatlerde gidiş-dönüş uçak biletlerinizi veya rezervasyon belgelerinizi sunmalısınız.

5. Otel Konfirmasyon Belgeleri

Otel konfirmasyon belgeleri, otel tarafından hazırlanmış onay belgesidir. Otel Konfirmasyon belgesi (Hotel Voucher) konaklama yapılacak otelden kaşe ve imzalı belge temin edilmelidir. Online yapılan rezervasyon belgeleri kabul edilmemektedir. Elçilik otelden onaylı belge talep etmektedir. Talebiniz halinde ek ücret talebi olmadan uçak rezervasyonunuzu yapmakta ve otel konfirmasyon belgesini temin etmekteyiz.

6. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

5x6 cm boyutunda, arka beyaz fonlu, güncel, 2 adet fotoğraf ibraz edilmelidir.

7. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın arkalı-önlü, okunaklı fotokopisi

Etiyopya Vize Başvurunuzdan Önce Dikkat!

 • Yalnızca Umumi (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil, Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri de Etiyopya vizesine tabidirler. Yalnızca Diplomatik pasaport sahipleri yapacakları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.
   
 • Etiyopya vizeleri dilekçede belirtilen seyahat tarihlerine ve belirtilen otel rezervasyon tarihlerine göre verilmemektedir. Başvuru işlemden çıktığında, vizenizin geçerliliği başlar.
   
 • İlk kez Etiyopya vizesine başvuru yapılıyorsa vize istisnai durumlar dışında tek girişli ve çoğunlukla 1 aylık olarak onaylanır. Başvuru sahibinin daha sonraki başvurularında vize 3-6 aylık veya 1 yıllık ve çok girişli olarak onaylanabilir.
   
 • Vize geçerlilik süresi bittiği halde Etiyopya topraklarını terk etmemiş olanlara para cezası uygulanır. Vizesiz 14 günden fazla kalanlar mahkemeye sevk edilebilir.
   
 • Turistik vize başvurularında en önemli belge “hotel voucher” belgesidir. “Hotel voucher” (otel konfirmasyon) belgesi olmaksızın başvurular işleme alınmamaktadır.

Güncel bilgi ve vize başvuru talebiniz için destek hattımıza bağlanabilir veya talebinizi help@eagvs.com mail adresimize iletebilirsiniz.